صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  دانلود پاورپوینت بیماری دیابت ۹۸ اسلاید

دانلود پاورپوینت بیماری دیابت ۹۸ اسلاید

دانلود پاورپوینت بیماری دیابت 98 اسلاید

دانلود پاورپوینت بیماری دیابت ۹۸ اسلاید

کلمات کلیدی : دیابت , بیماری , پزشکی , انسولین , قند , بیماری قند خون , قند خون

تاریخچه دیابت در جهان :
دیابت در قرن بیست مورد توجه قرار گرفت .
در پاپیروسی از ۱۵۵۲ سال پیش از میلاد مسیح پزشک مصری از بیماری راز آلودی نوشت که با ادرار فراوان همراه است.
اریتبوس پزشک یونانی در سالهای ۳۰ تا ۹۰ قبل از میلاد مسیح می زیسته است پر ادراری و تشنگی را برای این بیماری عنوان کرده بود و نام دیابت را همین پزشک یونانی برای بیماری انتخاب کرد که در زبان یونانی دیابت به معنای گذر کردن یا جریان پیدا کردن است.
جالینوس پزشک سرشناس یونانی بر این باور بود که این بیماری بر اثر اختلال کارکرد کلیه ها پدید می آید.
در آخر قرن ۲۰ این بیماری بدرستی شناخته شد و در سال ۱۹۹۱ توسط فدراسیون بین المللی دیابت و سازمان جهانی بهداشت ۱۴ نوامبر برابر با ۲۳ آبان را به عنوان روز جهانی دیابت به جهانیان معرفی کردند.

مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۰ دسامبر ۲۰۰۶ قطعنامه بر جسته و منحصر به فرد مبنی بر مزمن و ناتوان کننده دیابت تصویب کرد.
در این روز و تمام روزهای سال اطلاع رسانی و آموزش به آحاد جامعه در جهت شناخت و پیشگیری بیماری ، آموزش اصلاح شیوه زندگی و تغذیه آموزش چگونگی کنار آمدن با بیماری و درمان بیماری و کنترل و پیشگیری عوارض ناتوان کننده بیماری از اهمیت بسزائی برخوردار می باشد.
در مجموع امروزه توجه زیادی به مسئله شناخت و پیشگیری دیابت شده است بطوریکه در سراسر کشور واحدهای دیابت در سطح استانها و شهرستانها برای درمان مشاوره تغذیه ، مشاوره پرستاری و مراقبت و پیشگیری از عوارض مستقر می باشند .

آمار و اپیدمیولوژی دیابت در جهان – ایران 
– دیابت چهارمین بیماری پیش رو در جهان است که منجر به مرگ می شود.
-۵۰% از بیماران دیابتی از بیماری خود بی اطلاع هستند و در برخی از کشورها به ۸۰% می رسد .
– هر ۱۰ ثانیه یک نفر به علت عوارض دیابت در جهان می میرد یعنی هر دقیقه ۶ نفر و هر ساعت ۳۶۰ نفر و هر ۲۴ ساعت ۸۶۴۰ نفر هر ماه ۲۵۹۲۰۰ نفر و هر سال ۳۱۱۰۴۰۰ نفر می میرند .
– هر ۱۰ ثانیه ۲ نفر به این بیماری مبتلا می شوند یعنی در سال ۶۲۲۰۸۰۰ نفر
– هم اکنون ۲۶۶ میلیون در جهان مبتلا هستند.
– تا سال ۲۰۲۵ ، ۳۸۰ میلیون نفر مبتلا خواهند شد .
– در ایران در سال ۸۵ جمعاً ۷/۷% جمعیت مبتلا به بیماری بودند.
– در سال ۸۸ این رقم به ۷/۸% رسید . ضمناً ۵/۵ میلیون نفر یعنی به ازای هر ۵ نفر یک نفر ایرانی مبتلا به افزایش قند و دیابت می یباشد.
– حدود سه میلیون نفر از دیابتی های ایران در گروه سنی ۱۵ تا ۶۵ هستند .
– سه میلیون نفر به اختلال گلوکز مبتلا میباشند.
– در غربالگری اول سال ۸۴ در جمعیت بالای ۳۰ سال روستائی ایران بیش از ۲۰۰ هزار نفر شناسائی شوند که از بیماری خود اطلاع نداشتند در سال ۸۷ این رقم به ۲۵۰ هزار رسید و در غربالگری سال ۹۰ ممکن است به ۳۰۰ هزارنفر برسد .

دیابت در فرهنگ و جامعه
میزان ابتلا به بیماری دیابت در جهان با سرعت درحال افزایش است و این میزان در کشورهای درحال توسعه بیش از سایر کشورها است چراکه ساکنان این کشورها به رژیم غذایی مملو از قند و نشاسته روی آورده اند که سال ها است کشورهای غنی را دچار مشکل کرده است. طبق گزارش انجمن پزشکی آمریکا، فناوری اندازه گیری چربی در بدن نشان می دهد که آسیایی ها با شاخص توده بدنی (BMI) مساوی در مقایسه با اروپایی ها، چربی انباشته بیشتری در شکم خود دارند و این مساله، احتمال ابتلا به دیابت را در آنها افزایش می دهد.[۴۷]

چه نوع غده هایی در بدن وجود دارد؟
تعدادی از غدد بدن، ترشحات خود را به وسیله مجاری غده ای به خارج تخلیه می کنند. از این رو غدد برون‌ریز یا خارجی نام دارند، مانند غدد بزاقی و کبد که مجاری آنها به دستگاه گوارش می پیوندند و غدد پستانی و عرق که در سطح پوست باز می شوند.

یک سری غدد دیگر نیز وجود دارند که مجاری ترشحی ندارند و ترشحات خود را مستقیما به داخل جریان خون می ریزند که به نام غدد آندوکرین یا درون ریز یا داخلی معروفند. ترشحات این غده ها را هورمون می گویند.
مقادیر بسیار کم این هورمون ها روی بسیاری از اعمال بدن مانند تحریک یا جلوگیری از رشدونمو و فعالیت های گوناگون بافت ها اثر عمیق و نقش کنترل کننده دارد. همچنین رفتار و کردار و صفات شخص را تحت تاثیر قرار می دهند.


تعداد صفحات : 98 | فرمت فایل : پاورپوینت

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]