صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم پایه » فیزیک  »  تحقیق انسان و تامین انرژی

تحقیق انسان و تامین انرژی

دانلود تحقیق و مقالات رشته فیزیک با عنوان تحقیق انسان و تامین انرژی در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۲۲ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

تحقیق انسان و تامین انرژی

تحقیق درس فیزیک :انرژی
۱- انسان و تامین انرژی
با افزایش روز افزون جمعیت جهان و محدود بودن منابع انرژی اکثر کشور ها با مشکل تامین انرژی روبرو هستند. انرژی برای همه مردم مسئله اساسی است .انرژی در تمام شئون جامعه انسانی رسوخ کرده است. جنبه های مختلف آن زندگی روزانه خانوادگی و حتی سیاست جهانی و بین المللی و طرح های توسعه ملی را تحت تاثیر قرار داده است. انرژی در سال های اخیر به علت پدیده ای که (( بحران جهان انرژی )) نام گرفته اهمیت زیادی کسب کرده است. بر طبق آمار موجود ،هر شهروند کشورهای ثروتمند در سال ۱۹۹۰ یه طور میانگین ۴/۷ کیلو وات انرژی مصرف کرده است که برابر با نیروی معادل روشن کردن ۷۴ لامپ ۱۰۰ وات است. در مقابل هر شهروند کشورهای توسعه نیافته فقط ۱ کیلو وات مصرف انرژی داشته است. بنابراین با توجه به جمعیت هر کدام از کشورها ملاحضه می شود که جمعیت بسیار کم کشور های ثروتمند پیش از تخریبات زیست محیطی را فقط در زمینه تولید و مصرف انرژی به بار آورده است.
مشکل انرژی که از اوایل سالهای ۱۹۷۰ آشکار شد ناشی از رشد سریع مصرف انرژی و محدود بودن منابع سنتی آن بوده عیب کار در اینجا است که منابع اصلی انرژی متکی به نفت می باشد و آن هم در منطق محدودی از جهان وجود دارد.
نگرانی فعلی در باره انرژی ناشی از این واقعیت است که منابع نفت و گاز مهمترین انواع انرژی هستند،محدود و پایان پذیرند و این در حالی است که انرژی عامل تعیین کننده ای در توسعه ی صنعتی و اقتصادی بوده و خواهد بود.
منبع کلیدی انرژی موجود در زمین از خورشید است.ذخائر انرژی کره زمین از چند منبع گوناگون تامین می شود که می توان آنها را در دو گروه انرژی های قابل تجدید ( خورشید،آب،باد،جزر و مد و … ) و انرژی های غیر قابل تجدید (نقت،گاز طبیعی،ذغال سنگو…) تقسیم نمود که در زیر به مشخصات هر یک از این منابع اشاره می شود.

۱-۱ انرژی خورشیدی
امروزه نور خورشید مهمترین منبع تامین انرژی در عالم حیات به شمار می رود. که علاوه بر دارا بودن تاثیرات اقلیمی در مناطق مختلف کره ی زمین،تامین کننده انرژی لازم برای اولین حلقه زنجیره های غذایی و در واقع کل اکوسیستم ها می باشد.
اما از کل تشعشعات رسیده به زمین فقط ۱ تا ۲ درصد آن توسط گیاهان سبز مورد استفاده قرار می گیرد.اما همین مقدار اندک می تواند منشاء بسیاری از تغییر و تحولات سیستم های بیولوژیک در طبیعت گردد. مهمترین فواید استفاده از انرژی خورشیدی این است که اثرات سوء محیطی ندارد ،رایگان است،لایزال است(حداقل در مقیاس عمر انسان ) و شبکه ی نقل و انتقال نیاز ندارد.فقط توزیع و پراکنش آن در همه ی کره زمین یکسان نیست و از طرفی برای بهره برداری از آن نیازمند تاسیسات خاصی هستیم. یکی از انواع این تاسیسات (( جمع کننده های خورشیدی )) می باشند که معمولاً صفحات مسطح پوشیده شده از شیشه با پس زمینه سیاه رنگ هستند که آب در لوله های آنها جریان دارد. پرتوهای موج کوتاه خورشیدی از شیشه گذشته و توسط پس زمینه سیاه آن جذب می شوند .پرتوهای موج بلند حرارتی از قسمتهای سیاه پراکنده می شوند اما نمی توانند از شیشه بگذرند و لذا آب جاری درون لوله ها را از ۳۸ تا ۹۳ درجه سانتی گراد گرم می کنند. استفاده از سیستم هایی که از این نوع جمع کننده بهره می گیرند رو به افزایش است.
از دیگر امکانات جهت بهره برداری از نور خورشید، استفاده از فن آوری ((فتوولتائیک )) است. فتولتائیک اصطلاحی عمومی برای فناوری هایی است که انرژی خورشید را با استفاده از یک ماده ی جامد نیمه هادی مستقیماً به الکتریسیته تبدیل می کند و در این سیستم ها سلول های خورشیدی جنس سلیوم یا مواد دیگر از قبیل آرسیندگالیوم و قطعات الکتریکی استفاده می شود. وقتی نور به سلول می تابد موجب ایجاد جریان الکترون در سیستم های برق شده و تولید الکتریسیته می نماید . سلول های فتولتائیک با نور های دیگر مثلاً نور چراغ رومیزی نیز کار می کنند. از الکتریسیته تولید شده نیز می توان برای انجام کارهای مختلف از قبیل روشن کردن لامپ،برخی دستگاههای الکتریکی و یا تامین برق مورد نیاز خانگی استفاده نمود. بزرگترین نیروگاههای فتولتائیک در دشت کاریزا در کالیفرنیا واقع شده است که صفحات خورشیدی بزرگ آنkw 5000 نیرو تولید می کند.
از دیگر سیستم های جالب جذب انرژی خورشیدی (( برجهای نیروی خورشیدی )) است. کار این سیستم جمع آوری گرمای خورشید و تحویل آن به صورت بخار به توربین مولد الکتریسته است. بر روی برجها که ارتفاعی تا حدود ۱۰۰ متر دارند،آیینه هایی نصب شده که قابل تنظیم اند به طوری که حداکثر نور خورشید را به برج بتابانند. در شکل صفحه بعد برخی از روش های استفاده از انرژی خورشیدی نشان داده شده است.

فهرست مطالب
انسان و تامین انرژی ۱
انرژی خورشیدی ۲
انرژی آب ۴
انرژی باد ۵
انرژی بیوماس ۶
انرژی زمین گرمایی ۷
انرژی حاصل از جزر و مد ۹
انرژی هسته ای ۱۰
انرژی حاصل از سوختهای فسیلی ۱۴
پراکنش کربن حاصل از احتراق سوختهای فسیلی ۱۶
امواج انرژی ۱۷
ذخیره انرژی ۱۸
حفظ انرژی ۲۰
منابع


تعداد صفحات : 22 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود