صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  علت لکه بینی بین دوره های قاعدگی چیست؟

علت لکه بینی بین دوره های قاعدگی چیست؟


علت لکه بینی بین دوره های قاعدگی چیست؟

لکه بینی و خونریزی بین دوره های قاعدگی علل مختلفی دارد که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و در برخی موارد لکه بینی ممکن است یکی از نشانه های سرطان در زنان باشد.

لکه بینی بین دو قاعدگی و خونریزی واژنی بین دو قاعدگی نشان از چه دارد؟
خونریزی غیر طبیعی رحم (لکه بینی) بین دوره های قاعدگی، دلایل مختلفی دارد که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.به خونریزی غیرطبیعی واژینال بین دوقاعدگی خونریزی بین دوقاعدگی، لکه بینی ، و خونریزی غیرطبیعی رحم هم می گویند.

هنگامی که خونریزی بین دوره های طبیعی قاعدگی اتفاق می افتد ، دلایل احتمالی زیادی وجود دارد . بعضی از علل ممکن است به راحتی درمان شوند . در حالی که بعضی ها می توانند یک وضعیت اساسی جدی را نشان دهند. اگر متوجه لکه بینی یا خونریزی شدید بین دوقاعدگی شدید ضروری است نزد پزشک خود برای آزمایش ، تشخیص و گزینه های درمان بروید.

لکه بینی بین دو پریود نشانه چیست؟
علل احتمالی خونریزی بین دوقاعدگی 

رشد رحم شما یا فشار دهانه رحم ، تغییر در مصرف دارو ، سقط جنین ، خشکی واژن ، عدم تعادل هورمون ، سرطان.
علل خونریزی واژینال بین دوقاعدگی:

خونریزی بین دوقاعدگی بخش طبیعی چرخه ی قاعدگی نیست. چرخه عادی 21 تا 35 روز طول می کشد . خونریزی طبیعی واژینال – همچنین شناخته شده به عنوان دوره قاعدگی شما – می تواند چند روز تا یک هفته اتفاق افتد . هر خونریزی خارج از این دوره غیرطبیعی است و می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود . از جمله:
1- عدم تعادل هورمونی

استروژن و پروژسترون دو هورمون هستند که سیکل شما را تنظیم می کنند اگر از تعادل خارج شوند ممکن است دچار لکه بینی شوید . موارد زیر می تواند بر تعادل هورمون شما تاثیر گذارد :
نارسایی تخمدان ها
مشکلات غده تیروئید
شروع یا توقف قرص های ضد بارداری

لکه بینی بین دو قاعدگی با مصرف قرص های ضد بارداری
همچنین، بعضی از زنان به دلیل تغییرات هورمونی که در طی تخمک گذاری بوجود می آید لکه می بینند .با توجه به خدمات بهداشتی ملی انگلستان ، هنگام شروع هر نوع ضدبارداری هورمونی، خونریزی غیرطبیعی در طول سه ماه اول معمول است . این روش های ضدبارداری عبارتند از:
قرص های ضدبارداری
وسیله داخل رحمی
چسب ضدبارداری
ایمپلنت پیشگیری از بارداری یا تزریق
2- عوارض بارداری

عوارض دوره بارداری ممکن است باعث لکه بینی شود.هم سقط جنین و هم حاملگی خارج از رحم می تواند باعث خونریزی شود .
همانطور که پیش از این در بخش بارداری نمناک گفتیم حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخم بارور به جای رحم در لوله فالوپ قرار بگیرد . لکه بینی در دوره بارداری به این معنا نیست که جنین شما سقط شده . به هر حال اگر باردار هستید و خونریزی واژینال را تجربه می کنید ، بلافاصله باید با پزشک خود مشورت کنید .

خونریزی واژینال در بارداری
علت لکه بینی بین دو قاعدگی چیست؟
3- فیبروئیدهای رحمی

فیبروئیدهای رحمی ، توده های غیرسرطانی هستند که در رحم شکل می گیرند آنها در زنانی که زایمان کرده اند غیرعادی نیستند.
4- عفونت

خونریزی واژینال بین دوقاعدگی ممکن است عفونت ارگان های تولید مثل را نشان دهد . عفونت می تواند باعث التهاب و خونریزی شود . ازجمله:
عفونت منتقله جنسی
حمام واژن
مقاربت
بیماری التهابی لگن که با التهاب ارگان های تولید مثل منجر به زخم می شوند.

لکه بینی بین دو قاعدگی به دلیل عفونت
لکه بینی بین دو قاعدگی چه دلیلی دارد؟
5- سرطان

به ندرت سرطان در یکی از این اندام ها می تواند باعث خونریزی شود:
دهانه رحم
واژن
رحم
تخمدان ها
6- علل نادر

سایر علل احتمالی خونریزی واژینال که نادر هستند عبارتند از:
قرار دادن یک شیء در واژن
استرس شدید
دیابت
اختلالات تیروئید
افزایش یا کاهش وزن قابل توجه
وقتی به دنبال کمک پزشکی هستید شما باید با پزشک خود درباره ی هر زمانی که خونریزی غیرطبیعی واژینال دارید مشورت کنید. علت خونریزی می تواند جدی باشد و باید تشخیص داده شود. اگر باردار هستید و خونریزی واژینال دارید فورا به پزشک خود مراجعه کنید . اگر علاوه بر خونریزی علائم جدی دیگری داشته باشید از جمله:
درد
خستگی
سرگیجه
تب

استرس شدید از علل احتمالی لکه بینی بین دو قاعدگی
آنچه که در ملاقات با پزشک انتظار می رود:”تشخیص”

هنگامیکه نزدیک به خونریزی بین دوقاعدگی به پزشک مراجعه می کنید آماده پاسخ دادن به علائم خود باشید . یادداشت برداری از چرخه قاعدگی کمک کننده است. از شروع و پایان دوره قاعدگی خود، شدت و طول جریان خود، و چه زمانی و چه مقدار بین دوره ها خونریزی می کنید یادداشت برداری کنید .
پزشک شما می خواهد درمورد هرگونه علائمی که تجربه کرده اید و داروهایی که مصرف می کنید بداند .همچنین پزشک شما به احتمال زیاد از شما یک معاینه فیزیکی می گیرد از جمله یک معاینه لگن.
آزمایش های تشخیصی می تواند به پزشک شما کمک کند علت خونریزی را پیدا کنید. پزشک ممکن است برای بررسی سطح هورمون از شما خون بگیرد.
ممکن است نیاز به آزمایش کردن کشت یا بافتی از دهانه رحم یا رحمتان باشد که به بیوپسی نامیده می شود. ممکن است پزشک بخواهد یک سونوگرافی انجام دهد.
درمان لکه بینی بین دو قاعدگی
هیچ درمان خاصی برای خونریزی واژینال بین دوقاعدگی وجود ندارد. درمان بر اساس آنچه باعث خونریزی غیر طبیعی واژینال می شود متفاوت خواهد بود . پیامدهای نادیده گرفتن خونریزی واژینال بین دوقاعدگی:
در برخی موارد ، این نوع خونریزی غیر طبیعی خود به خود حل خواهد شد . با ابن حال برای برخی از زنان علت اصلی نیاز به درمان دارد . نادیده گرفتن مشکل و مراجعه نکردن به پزشک می تواند منجر به بدتر شدن مشکل شود. اگر علت خونریزی عفونت، سرطان یا یکی از اختلالات جدی باشد ممکن است عواقب آن تهدیدی برای زندگی (مرگبار) باشد.

تشخیص و درمان علت لکه بینی بین دو قاعدگی
جلوگیری از خونریزی واژینال بین دوقاعدگی :

بسته به علت ،شما قادر به جلوگیری از خونریزی بین دوقاعدگی نیستید. با این حال ، در برخی از موارد اقدامات پیشگیرانه می تواند کمک کند:
حفظ سبک زندگی سالم و وزن طبیعی ، زیرا داشتن اضافه وزن می تواند منجر به دوره های قاعدگی غیرطبیعی شود. اگر از قرص های ضد بارداری مصرف می کنید ، به منظور جلوگیری از عدم تعادل هورمونی مصرف کنید . کمابیش برای حفظ سلامتی و کاهش استرس ورزش کنید.
برای کنترل درد ، از ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve , Naprosyn) استفاده کنید ، که واقعا می تواند باعث کاهش خونریزی شود.
از مصرف آسپرین (بوفرین) که ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهد اجتناب کنید .
* بخش درمان و داروها تنها با مشورت پزشک باید استفاده شود*