صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  خطراتی که ماهی قرمز برای بچه ها دارد

خطراتی که ماهی قرمز برای بچه ها دارد


خطراتی که ماهی قرمز برای بچه ها دارد

والدین معمولا در عید نوروز برای بازی کودکان ماهی قرمز می خرند اما هیچ اطلاعاتی از خطرات و بیماری هایی که ممکن است با دست زدن به ماهی به بدن کودک انتقال پیدا کند ندارند.

عواقب جدی ماهی قرمز برای کودکان در صورت رعایت نکردن این نکات:
ماهی های قرمز همه ساله بر سر سفره هفت سین ما ایرانی ها قرار دارد و نماد خوش یمنی و سر زندگی است . اما همین ماهی های کوچک و زیبا در صورتی که به خوبی از آنها نگهداری و مراقبت نکنید موجب انتقال آلودگی و ویروس به شما می شود.

برخی والدین ماهی را به عنوان وسیله بازی برای کودکان خود می خرند، و کودکان با آنها بازی می کنند و به آنها دست می زنند و نمی دانند چه خطراتی در کمینشان است . و از همین رو توصیه می شود والدین کودکان خود را به طور جد از تنگ ماهی دور نگه دارند.
با توجه به اینکه عید نوروز نزدیک است ، در این بخش از نمناک به این موضوع پر اهمیت پرداخته ایم تا با آسیب هایی که خرید ماهی قرمز می تواند به کودکان وارد کند ، شما را آشنا سازیم.

آیا ماهی قرمز برای کودکان مضر است؟
خطرات خرید ماهی قرمز
ماهی قرمز عید که اغلب کودکان آن را دوست دارند و گاهی از اواسط اسفند ماه آن را تهیه می کنند ، سبب انتقال بیماری به کودکان می شود . خطراتی که در رابطه با خرید ماهی قرمز برای کودکان وجود دارد عبارتند از :
1. اگر کودکان به ماهی قرمز بدون هیچ واسطه ای دست بزنند ، ممکن است بیماری هایی که بین انسان و آبزیان مشترک است به آنها انتقال یابد.
2. افراد حساس و دارای سوابق آلرژی نباید بدون واسطه به ماهی قرمز عید دست بزنند .
3. ترشحات روی پوست ماهی های قرمز ممکن است وارد آب تنگ یا آکواریوم شود که موجب بروز حساسیت های جلدی ، اگزما و خارش پوستی در کودکان و بزرگسالان می شود.
4. در فضله ماهی ها عامل بیماری زایی به نام “سالمونلا” وجود دارد که با ورود به بدن موجب ایجاد بیماری تیفوئید و سایر بیماری های دستگاه گوارش در کودکان می شود.

بیماری های انتقالی از ماهی قرمز به کودکان
5. عوارض دست زدن بچه ها به ماهی ها اسهال و استفراغ و تب شدید است .
6. توصیه می شود بعد از هر بار دست زدن به ماهیان زینتی، دست ها با آب و صابون خوب شسته شود و از دست زدن به چشم، پوست و دهان خودداری شود. استفاده از دستکش نیز برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی ضروری است.
7. بعضی از ماهی ها به باکتری مایکو باکتریوم (سل) آلوده اند و تماس آنها با انسان ممکن است موجب بیماری های پوستی و اگزما شود.
آسیب به چرخه محیط زیست

برخی از افراد ماهی قرمز خود را در نزدیک ترین رودخانه یا برکه رها می کنند تا آن را آزاد کرده باشند اما نمی دانند که با این کار چه ضرری به چرخه محیط زیست وارد می کنند زیرا انواع ماهی های قرمز تهاجمی هستند و با خوردن تخم و نوزاد ماهی های دیگر، باعث کاهش جمعیت ماهی های دیگر می شوند و به محیط زیست آسیب می رسانند.

مضرات ماهی قرمز برای محیط زیست
جلوگیری از خطرات ماهی قرمز برای انسان و محیط زیست

در هنگام تهیه ماهی قرمز ماهی را انتخاب نمایید که سالم باشد تا دچار مشکلات پوستی و آلرژی نشوید.
سعی کنید ماهی قرمزی را تهیه نمایید که ظاهر و تحرک مناسب داشته باشد و فلس آن ریخته نباشد.
از قرار دادن ماهی قرمز در کنار ماهی های آکواریوم خودداری نماید زیرا این ماهی ها از نظر شرایط نگهداری و شرایط زیستی با هم متفاوت هستند.
کسانی که مشکلات پوستی و یا جراحاتی در سطح پوست دارند از تماس مستقیم با ماهی و یا آب ماهی بپرهیزند زیرا این امر ممکن است موجب انتقال بیماری از ماهی به فرد شود.
هنگام تعویض آب ماهی مراقب باشید واز دستکش استفاده نمایند.
بلافاصله پس از تعویض آب تنگ دست های خود را با آب و صابون بشویید.
پس از ایام نوروز ماهی ها را در محیط های طبیعی همچون رودخانه ها و سدها رهاسازی نکنید.