صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  بی حسی سر چه زمانی نگران کننده است؟

بی حسی سر چه زمانی نگران کننده است؟


بی حسی سر چه زمانی نگران کننده است؟

بی حسی یا سوزن سوزن شدن سر را پارستسیا می نامند که علل مختلفی دارد و افرادی که دچار این مشکل هستند باید فورا به پزشک مراجعه کنند زیرا ممکن است به دلیل وجود یک بیماری خطرناک در بدن باشد.

علت بی حسی در سر ؛چه چیزی باعث بی حسی سر می شود؟
بی حسی که گاهی به عنوان پارستسیا شناخته می شود، در بازوها، پاها، دست ها و کف پاها معمول است اما در سر کم تر رایج است ؛ اغلب اوقات، پارستسیا سر باعث نگرانی نیست. مقاله زیر را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد شایع ترین علل بی حسی در سر به دست آورید. احساس بی حسی در سر می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آسیب و یا صدمه ی وارده به عضلات گردن، سکته ی مغزی و حتی اختلال عصب شناختی باشد.

بی حسی سر یا پارستسیا
علائم بی حسی سر
بی حسی اغلب با احساسات دیگری مرتبط است، مانند:
سوزش
تیر کشیدن
سوزن سوزن شدن
افرادی که بی حسی سر دارند، ممکن است دچار مشکل در حس لامسه پوست سر و یا روی پوست خود شوند ، از آنجایی که بسیاری از شرایط می تواند باعث بی حسی سر شود، بسیاری از علایم دیگر می توانند همزمان رخ دهند برای مثال، بی حسی ناشی از سرما خوردگی ممکن است با گرفتگی بینی، گلو درد و یا سرفه همراه باشد.

سوزن سوزن شدن سر از علائم بی حسی سر
اگر دچار بی حسی به همراه مواد زیر می شوید، به سراغ درمان پزشکی بروید:
آسیب سر
بی حسی در قسمت های دیگر بدن
بی حسی در کل یک دست یا پا
ضعف در صورا و یا قسمت های دیگر بدن
گیجی و ناتوانی در حرف زدن
دشواری در تنفس
مشکلات بینایی
سردرد ناگهانی و عجیب
از دست دادن کنترل مثانه و یا کنترل روده
بی حسی یک طرف صورت می تواند نشانه یک سکته باشد.
یاد بگیرید که چگونه علائم سکته را تشخیص دهید تا به سرعت عمل کنید.

بی حسی در دست یا پا همراه با بی حسی سر
علل بی حسی در سر
بی حسی دارای علل بالقوه زیادی، از جمله بیماری ها، دارو و جراحات است. بیشتر این شرایط بر اعصاب مسئول احساس در پوست سر و سر شما تاثیر می گذارد. چندین شاخه عصبی عمده وجود دارند که مغز شما را با بخش های مختلف صورت و سر مرتبط می کنند ، زمانی که عصب ها ملتهب، فشرده، و یا آسیب دیده اند، بی حسی می تواند رخ دهد.
کاهش و مسدود شدن تامین خون نیز می تواند باعث بی حسی شود. برخی علل بی حسی، عبارتند از:
اختلالات خودایمنی
دیابت می تواند باعث آسیب دائمی اعصاب به نام دیابت نوروپاتی شود. بی حسی نیز نشانه ای شایع از اسکلروز چندگانه (MS) است، یک بیماری مزمن که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد.
مشکلات سینوزیت
حساسیت آلرژی
سرماخوردگی شایع
داروهای ضد انعقادی
داروهای شیمی درمانی
مواد مخدر و الکل
سردرد
سردردهای شاخه ای
سردردهای چشمی
میگرن
سردردهای تنشی
عفونت
ورم مغز
بیماری لایم
زونا
عفونت های دندانی
آسیب :آسیب به طور مستقیم به سر و یا مغز شما مانند ضربات مغزی و ضربه سر می تواند باعث بی حسی شود؛ اگر به اعصاب آسیب بزنند.

میگرن و سردردهای چشمی از علل بی حسی سر
شرایط دیگر:
تومور مغزی
فشار خون بالا
وضعیت بدنی ضعیف
تشنج
آسیب عصب از علل بی حسی سر
آسیب زدن به سر باعث ایجاد آسیب عصبی می شود که منجر به بی حسی و دیگر اختلالات عصبی می شود. تحریک و فشار بر عصب گردنی و نیز آسیب ضربه به سر باعث خونریزی می شود و منجر به از دست دادن حس در پوست سر، صورت و سر می شود. عصب سه گانه نیز می تواند با درمان دندان پزشکی یا تحت تاثیر بیماری هایی مانند دیابت، مجروح شود.
بی حسی سر به دلیل آسیب نخاعی
آسیب، ضربه، یا بیماری های موثر بر اعصاب گردنی در امتداد ستون فقرات می تواند باعث بی حسی سر شود. اعصاب گردنی که به طور خاص با C1 – C4 شناخته می شود و مسئول انتقال احساس به سر و یا صورت هستند. اختلالاتی مانند مننژیت، ام اس، تومور، فتق دیسک و بیماری های دیسکی، بر نخاع تاثیر می گذارند.

آسیب و ضربه به نخاع موجب بی حسی سر می شود
علت بی حسی سر تب خال
تب خال همچنین به عنوان زونا، تب خال تناسلی، بر روی گروه های عصب صورت و عصب گردنی تاثیر می گذارد و شامل علایمی از جمله خارش، درد شدید، سوزش و بی حسی ناشی سر است.
بی حسی ممکن است تنها در یک طرف سر رخ دهد.
بی حسی سر به دلیل سکته
سکته مغزی می تواند باعث بی حسی ناشی از محدود شدن جریان خون به مغز شود. جریان خون از طریق سرخرگ در گردن متوقف می شود و گردش اکسیژن کند می شود و باعث بی حسی می شود و علائمی همچون سرگیجه، بی حسی سر، از دست دادن کنترل عضلات دارد.

سکته مغزی به همراه بی حسی سر
صرع می تواند از علل بی حسی سر باشد
بی حسی سر می تواند یکی از علائم بیماری صرع باشد. هم چنین تشنج باعث قطع جریان خون از طریق شاهرگ گردن می شود که منجر به کاهش جریان خون به سر و بی حسی می شود که با علائم:احساس سوزن سوزن شدن در سر، اسپاسم های عضلانی، بی حسی در سر همراه است.
نیش کنه باعث بی حسی سر می شود
گاز کنه می تواند منجر به فلج شدید عضلات کنترل حرکت چشم و دیگر اختلالات خلقی عصبی شود.سم موجود در بزاق دهان و یا باکتری ها از طریق گاز گرفتن، می توانند باعث بی حسی سر شوند.کنه که بیماری لایم را دارد می تواند ماه ها و یا سال ها بعد از گاز، بی حسی را تولید کند. در مقابل، فلج کنه ای، بیماری نادری که علایم عصبی شدیدی دارد، می تواند در عرض 24 ساعت با حذف این تیک از میزبان انسانی معکوس شود.

فلج کنه ای و بی حسی سر با گاز گرفتن کنه
بی حسی سر موقعیتی
گاهی اوقات مردم می خوابند یا تلویزیون تماشا می کنند، در حالی که به پشتشان دراز کشیدند و سرشان به یک طرف متمایل به یک شانه است. در این زمان جریان خون از طریق سرخرگ به گردن محدود می شود و گردش خون کاهش می یابد و باعث بی حسی سر می شود.
بی حسی سر و اضطراب
افرادی که اضطراب دارند گاهی بی حسی و یا سوزش در سر خود را گزارش می کنند. برای برخی، یک حمله عصبی ممکن است باعث بی حسی و سوزش در پوست سر، صورت و دیگر قسمت های بدن شود.در حالی که اطلاعات کمی در مورد ارتباط بین اضطراب و بی حسی سر وجود دارد، اما به احتمال زیاد باید با واکنش مبارزه یا گریز بدن ارتباط داشته باشد.
جریان خون به سمت مناطقی هدایت می شود که به شما کمک می کنند با تهدید مبارزه کنید یا از آن فرار کنید. بدون جریان خون کافی، بخش های دیگر بدن ممکن است به طور موقت بی حس یا دچار سوزش باشند.

سوزش و بی حسی سر در افرادی که اضطراب دارند
بی حسی سر به علت تنش ماهیچه ای
تنش ماهیچه ای در گردن، شانه ها و یا پشت فوقانی از یک کار فیزیکی و یا استرس عاطفی می تواند باعث بی حسی سر شود.فشار تولید شده توسط ماهیچه های آسیب دیده اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث بی حسی سر و پوست سر می شوند.
دلایل احتمالی و علائم دیگر بی حسی سر
بی حسی سر از علائم بیماری مننژیت
این بیماری نوعی مشکل عفونی ناشی از باکتری است و مننژ یا پرده های مغز را تحت تأثیر قرار داده و به آنها آسیب می رساند و با علائم تب، حالت تهوع، بی حسی سر، و درد در ناحیه سر همراه است.

بیماری مننژیت با بی حسی سر همراه است
بی حسی سر با مولتیپل اسکلروزیس یا فلج چندگانه
مولتیپل اسکلروزیس نوعی اختلال عصبی خود ایمنی است که از دست دادن غلاف میلین که فیبرهای عصبی خاصی را احاطه کرده است را در بر میگیرد و می تواند هم بر مغز و هم ستون فقرات تأثیر گذارد و با علائمی مثل بی حسی سر، تاری دید، سرگیجه، و در موارد شدید فلج ناقص بروز می کند.
بی حسی سر از نشانه های نورالژی عصب سه شاخه
نورالژی عصب سه شاخه در واقع اختلال عصبی شدید است که با حملاتی همراه بوده و به طور عمده بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد. علت دقیق این عارضه ناشناخته بوده اما بر عصب سه شاخه تأثیر می گذارد و با نشانه و علائم بی حسی در ناحیه سر و صورت، دردی تیز که یک طرف صورت همراه است.

درد و بی حسی در یک طرف صورت
حمله ایسکمیک قلبی با علائم بی حسی سر
این مشکل در مقایسه با سکته ی مغزی خطر کمتری داردبه این دلیل که عرضه ی خون به مغز را تنها برای مدت زمان کوتاهی مختل می سازد ؛ حمله ایسکمیک قلبی با علائم:خستگی، ضعف، غش، بی حسی در سر
بی حسی سر از علل اختلال گردش خون ورتبروبازیلر
هر یک از چندین اختلال عصبی مربوط به شریانهای ورتبرال و بایزلر را گویند که جریان خون را به مخچه و ساقه مغز مختل سازد و با علائم سردرد، بی حسی، ضعف عضلانی، از دست دادن شنوایی، لکنت زبان همراه است.

بی حسی سر نشانه چیست؟
بیماری هایپرکالمی موجب بی حسی سر می شود
زمانیکه سطح پتاسیم در خون افزایش بیابد و از حد معمول بیشتر شود منجر به بروز هایپرکالمی می شود. طبق گفته متخصصان بیشتر اوقات این عارضه به مصرف داروهای دیورتیک و یا نارسایی کلیوی ارتباط دارد که با علائم تهوع، ضربانی که ضعیف، آهسته و نامنظم است، از حال رفتن و غش ناگهانی به دلیل ضربان قلب نامنظم، بی حسی در سر همراه است.
پزشک چطور می تواند کمک کند؟
پزشک یک تست فیزیکی انجام خواهد داد و از شما در مورد علائم و تاریخچه پزشکیتان سوال خواهد کرد. برای مثال آن ها ممکن است بپرسند که چه زمانی بی حسی شروع می شود و آیا علایم دیگری در همان زمان ظاهر می شود یا خیر.

درمان و تشخیص بی حسی سر یا پارستزی
راه های تشخیص علت بی حسی سر
پزشک همچنین ممکن است یک یا چند تست زیر را برای کمک به شناسایی علت بی حسی شما تجویز کند:
آزمایش خون
تست عصبی
مطالعات هدایت عصبی
ام آر آی
سی تی اسکن
نمونه برداری عصبی
از آنجا که بسیاری از شرایط باعث بی حسی سر می شوند، ممکن است مدتی طول بکشد تا علائم بیماری شما را تشخیص دهند.

تشخیص علت بی حسی سر با سی تی اسکن مغز
درمان بی حسی سر
هنگامی که تشخیص بیماری را دریافت می کنید، درمان ها معمولا به مشکلات اساسی رسیدگی می کند.
به عنوان مثال، اگر بی حسی شما از دیابت ناشی می شود، درمان بر تثبیت سطح قند خون از طریق رژیم غذایی، ورزش و درمان انسولین تمرکز خواهد داشت.
داروهای بدون نسخه ممکن است برای درمان سرماخوردگی و سردرهای خفیف مورد استفاده قرار گیرند.
اگر وضعیت بدنیتان باعث بی حسی سر می شود، سعی کنید موقعیت خود را تغییر دهید، با استفاده از کمک های ارگونومیک و یا بیشتر حرکت کنید.
ورزش های خاصی شامل تنفس عمیق نیز می توانند به حالت بدنی کمک کنند.
درمان های جایگزین مثل طب سوزنی و ماساژ ممکن است گردش خون را بهبود بخشیده و باعث رفع بی حسی سر شوند.
اگر احساس بی حسی سرتان بعد از مصرف دارو پیش می آید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.