صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » جدید  »  تحقیق معماری در کویر

تحقیق معماری در کویر

تحقیق معماری در کویر

مناره‌ای در کویر:
گردشگری – اعظم السادات راستی:
شهر بادگیرها را با یک نگاه گذرا نمی‌توانی بشناسی. یزد، شهری است بر پهنای بی‌ترحم کویر با معماری منحصر به‌فرد و مردمان خونگرم؛
البته شیرینی‌های معروف و دیدنی‌های فراوانی نیز دارد.  امروز قصد پرداختن به شهر زیبای یزد را داریم.
استان یزد در قسمت مرکزی فلات ایران و در همسایگی استان‌های اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و کرمان قرار دارد. این استان دارای  ۹شهرستان، ۱۹شهر، ۱۷بخش و ۴۳دهستان است. باران در یزد بسیار کم می‌بارد به طوری که متوسط بارندگی سالانه در این استان، بین ۵۰ تا ۱۰۰میلی‌متر است. محدوده استان یزد جزئی از فلات مرکزی ایران به شمار می‌رود که کویرهای ایران نیز عمدتاً در این فلات جای دارند؛ پس بخش بزرگی از مساحت استان را کویرهای مختلف در بر گرفته‌اند.
پیشینه تاریخی
منطقه یزد یکی از سرزمین‌های باستانی اقوام ایرانی و دارای میراث درخشانی از فرهنگ و تمدن کهن ادوار مختلف تاریخی با قدمت ۳هزار سال است. برخی مورخین، بنای اولیه شهر یزد را به زمان اسکندر مقدونی نسبت می‌دهند که وی زندانی ساخته و نام آن را چنین نهاده است و به اعتقاد عده‌ای دیگر از تاریخ‌نویسان، در دوره ساسانیان به فرمان یزدگرد اول(۴۲۱– ۳۳۹م) در این محل شهری به نام ‹‹یزدان‌گرد›› بنا شد و نام یزد از همین عنوان گرفته شده است که به معنی مقدس، فرخنده و در خور آفرین است. شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. یزد، نگین کویر است و اولین بار نام آن در کنار اسم ‹‹چیتر تخمه›› یکی از همرزمان داریوش آورده شده است. این ناحیه همواره در دوره هخامنشیان از راه‌های معتبر مؤسسه‌های راهداری و مراکز چاپاری برخوردار بوده است. راهداری در یزد قدیم چنان اهمیتی داشت که خاندان «آل‌مظفر» از منصب راهداری ناحیه میبد به پادشاهی رسیدند.
مردم یزد به زبان فارسی رایج با پاره‌ای ویژگی‌های گویشی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند.گردشی کوتاه در شهر یزد، ساعت‌ها وقت لازم دارد؛ پس اینجا تنها به برخی از آثار تاریخی، مذهبی و دیدنی این شهر اشاره می‌کنیم.

آب‌انبار شش‌بادگیری:
در شهری کویری همچون یزد، ارزش آب بیش از هر جای دیگر حس می‌شود. در این شهر بیش از ۷۵ آب‌انبار وجود دارد که «آب‌انبار شش‌بادگیری» معروف‌ترین آنهاست. این آب‌انبار دارای ۶بادگیر است و ۱۸۰سال پیش در دوره قاجاریه ساخته شده. از ویژگی‌های مهم این اثر تاریخی، دو‌دهانه‌ مقرنس‌کاری‌شده است. همچنین ۵۵پله ورودی در قسمت جنوبی که بین پله ۲۵ و ۲۶ از بالا یک هشتی با سنگفرش آجری قرار دارد، ویژگی دیگری است که در این آب‌انبار دیده می‌شود.

مجموعه مارکار:
این مجموعه شامل برج ساعت و مدرسه بوده، متعلق به اوایل دوره پهلوی است. مجموعه مارکار در محله تل (دروازه قصاب‌ها) قرار دارد.
برج و باروی قدیمی شهر یزد
حصار قدیمی شهر یزد در سه قسمت و سه دوره بنا شده است:
شاهزاده فاضل و قلعه کهنه(دوران آل‌مظفر)
مالمیر(مادر امیر/ دوره اتابکان یزد)
فهادان و سیدگلسرخ(دوره ابوجعفر کاکوئیه)

آتشکده زرتشتیان:
یکی از اماکن مربوط به زرتشتیان، آتشکده آنهاست. این بنا در خیابان آیت‌الله کاشانی واقع شده و شامل ساختمان و باغ مشجّری است که در قرن اخیر ساخته شده‌اند. در این محل، آتشی که برای زرتشتیان محترم است و دارای قدمتی دیرین بوده و باید همیشه روشن نگه داشته شود، نگهداری و از آن مراقبت می‌شود. قدمت این آتش به ۱۵۰۰سال می‌رسد. ساختمان اصلی آتشکده در وسط حیاط و بر بلندی قرار دارد و آن ‌را درختانی همیشه‌سبز احاطه کرده‌اند. حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا، زیبایی خاصی به آن بخشیده است. آتش در محفظه‌ای بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتاً وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاق‌هایی برای مراسم نیایش، پیرامون آن طراحی شده است.

 

مناسب دانشجویان رشته معماری و عمران
حاوی فایل ورد قابل ویرایش


تعداد صفحات : 43 | فرمت فایل : doc

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود